В СВЕТА НА КНИГИТЕ,  мама чете

“Убийство в Елм Хаус”, Хелена Диксън

Първата ми среща с Кити Ъндърхей беше с петата книга от поредицата – “Убийство в камбанарията” и тази ми среща ме предизвика да си купя всички книги от поредицата, които бяха излезли до момента. Истината е, че всяка книга разказва за отделно убийство, но четенето в правилния ред позволява на читателя да види растежа и развитието на героите и тяхната история, която остава малко като фон на убиствата от всяка една книга. А и сюжеа в “Убийство в Елм Хаус” все пак има връзка със сюжета на предходната книга “Убийство в камбанарията” и определено е по-добре да сте прочели поне петата книга, преди да четете шестата.

Ако не сте чели до момента никоя от книгите от поредицата “Криминалните загадки на госпожица Ъндърхей” ще споделя, че действието се развива около златната ера на криминалната фантастика през 30-те години на миналия век и на мен ми носи усещането от уютните класически криминални романи от едно време, като същевременно остават свежи и интересни за четене. Основния персонаж е Кити Ъндърхей, която, поради добрия нюх, който притежава, и огромното й любопитство, някакси все се оказва близо до някое убийство.

В тази връзка, ако има нещо, което можете да сте сигурни, че ще се случи и в “Убийство е Елм Хаус”, то това е фактът, че Кити Ъндърхей, отново се оказва близо труп … или два 😁 В шестата книга от поредицата, Кити се озовава на гости при г-жа Крейвън, една от приятелките на баба й и човек, който винаги си навира носа в чуждата работа. Възстановявайки се от операция в Елм Хаус, г-жа Крейвън е убедена, че в болничния дом се случват много притеснителни неща. Различни влизания и излизания от дома в късните часове на нощта ..  и докато обитателите на Елм Хаус би трябвало да се възстановяват, в един момент се оказва, че в дома всъщност има доста голям брой на смъртни случаи. Кити, разбира се, не може да остане безпристрастна (въпреки молбите на собствената й баба), особено когато става ясно, че всички смъртни случаи може да се окажат свързани с разследването на убийството на майка й.

Всички нишки, които Кити разследва заедно с частния детектив Мат Брайънт (с когото Кити вече е официално сгодена), в началото изглеждат доста случайни и несвързани, но в един момент всичко започва да се изяснява. И повече няма да ви разкажа, за да ви оставя малко съспенс и, надявам се, да ви предизвикам да прочетете и тази книга от поредицата.

За мен ази поредна книга от поредицата за “Криминалните загадки на госпожица Ъндърхей” беше глътка въздух след по-тежките и дълбоки книги, които прочетох през месец март. Имах нужда от точно това бягство в мистериите на 30-те години на миналия век. След като изчетох всички книги от поредица, изляли до момента, мога смело да кажа, че обичам Англия от 30-те години на миналия век, която оживява измежду страниците на книгите на Хелена Диксън. Класовите и половите правила и роли правят картината на сюжета и героите ое по-реални. Въпреки, че романите от поредицата се водят “уютна мистерия”, мога смело да кажа, че има някои изненадващи открития, някои неща не се развиват така, както бих предположила и общо взето до края ме държаха под напрежение кой е убиеца 😁 Всичко това, разбира се, в комбинация с начина, по който пише Хелена Диксън, прави романите от “Криминалните загадки на госпожица Ъндърхей” едно истинско малко бижу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.